אודות הים שלנו

פרויקט "הים שלנו"(Mare Nostrum)

הוא פרויקט בינלאומי במימון האיחוד האירופי המשותף אותו יזמה פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון. מלבד חיפה שותפים בפרויקט "הים שלנו" מוסדות מחקר מהטכניון ומיוון, הערים קוולה ואלכסנדרופוליס ביוון, וולנסיה בספרד, שותף ממלטה, החברה להגנת הטבע בישראל ושותף ירדני מעקבה. העבודה בפרויקט מתמקדת בפיתוח כלים חדשניים לניהול הממשק בין העיר, החוף והים, ולחיזוק מעורבות ומודעות הציבור לנושאים אלו.

על עבודת השותפים לחץ כאן

פרויקט "הים שלנו" בחיפה (Mare Nostrum HAIFA)

בחיפה מתמקד "בדרך אל הים", בזכות הציבור לחוף ים. מטרתו היא לחזק את הקשר בין העיר לים, את הגישה הפיסית והתפישתית בין תושבי העיר ותושבי השכונות הסמוכות לחוף הים, להם קשר מיוחד עם הים. אזור מקרה המבחן משתרע לאורך רצועת החוף משכונת בת גלים ועד הגבול הדרומי של חיפה ובממשק בינו לבין שכונות החוף: נווה דוד, שער העלייה, עין הים ובת גלים. השכונות משקפות את המורכבות והגיוון של חיפה כולה: תושבי השכונות הם עולים וותיקים, יהודים וערבים. הם מקיימים קשר יומיומי עם הים בסביבה מורכבת שבה קיימים אזורי טבע, נופש ובילוי לאורך החוף לצד מגורים ועסקים, תשתיות תחבורה, בית חולים ובסיסי צבא.

במטרה לשפר ולחזק את זכות הציבור לחוף הים מתמקד פרויקט "הים שלנו" בחיפה בארבעה פרויקטים:
"הדרך אל הים" עוסק בהגברת הגישה הפיסית והתודעתית אל חוף הים. נרצה לדעת מהן עמדות התושבים לחוף הים, לאתר את דרכי הגישה של תושבי השכונות לים (הליכה ברגל – דרך מעברי חצייה; עלייה על הגשרים; חצייה תעלת ניקוז מתחת לכביש והרכבת; רכב פרטי; תחבורה ציבורית; אופניים), לאן מגיעים ומה האנשים עושים בחוף הים. אנו נלווה את האנשים בדרכם אל הים, נשוחח איתם על הדרך, נעלה את הדרכים השונות על גבי מפות ונתעד את הדרך אל הים באמצעות תצלומים וסרטים. בהמשך נבחן המלצות לפעולה והצעות לפיתוח כלים לחיזוק "הדרך אל הים"– תרגום צרכים קיימים, ופיתוח פעולות וכלים נגישים וזמינים לציבור.
"אנשים עושים מדע" CITIZEN SCIENCE עוסק באופן בו אנשים משתמשים בחוף, ובאיסוף ועיבוד ידע (citizen science) שיגובש על ידי תושבים מתנדבים בחוף שקמונה. מטרת העבודה היא לעורר את מעורבות הציבור בנעשה בחוף הים ולעודד אותו לצבור ידע על הנעשה בחוף ולשתף אותו עם הקהילה העירונית. הרעיון הוא ליצור פלטפורמה דיגיטלית לזיהוי ושיתוף תופעות מיוחדות שידווחו על ידי המבקרים על חוף הים (צבי ים, פריחת צמחים), מפגעים (חסימות) או אירועים מיוחדים (תחרות גלשנים) שתהא זמינה בטלפון נייד ותחובר למוקד העירוני. מדובר במהלך משולב של מחקר ופרקטיקה יישומית שיעניקו לפרויקט החיפאי נדבך חדשני בשדה הידע וכלי חדש של השתתפות הקהילה בנעשה בחוף הים.
"כשהעיר והים נפגשים" היא סדרת הרצאות פתוחות לקהל הרחב בשכונות החוף וסיורים לאורך החוף שיינתנו פעם בחודש על ידי מומחים בנושאי הים והחוף. הכוונה היא להעשיר ולהעמיק את הידע על הים ולגרום למעורבות גדולה יותר של התושבים בפרויקט.
"שולחן עגול" במסגרת פרויקט "הים שלנו" אנו מקימים שולחן עגול למפגש תאום וקרוב בין הגופים הרבים המנהלים ומעורבים בחוף הים. מדובר בגופים כמו עירית חיפה, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, אונ' חיפה החופרת בתל שקמונה, המכון לחקר ימים ואגמים; ארגוני חברה (החברה להגנת הטבע); נציגי שכונות הגרות בסמוך (נווה דוד, שער העלייה, עין הים, בת גלים) ועוד. לכולם רצון טוב לשפר ולהשפיע ונראה כי ההכרות והתיאום בין הגופים יכול להועיל ולסייע למעורבות גדולה יותר בחוף. במהלך שנת 2015 מתוכננים ארבעה מפגשים.

צוות פרויקט "הים שלנו" בחיפה:

יוזמת ומובילת הפרויקט בחיפה היא אדריכלית הנוף ד"ר זיוה קולודני עיריית חיפה

viplan

משרד VIAPLAN בראשות המתכננת החברתית חגית נעלי יוסף מוביל ומתניע את תהליכי השתתפות הציבור וגיבוש ארגז הכלים בפרויקט

sea

הביולוג הימי ד"ר גיל רילוב מהמכון לחקר ימים ואגמים בחיפה אחראי על פרויקט "אנשים עושים מדע" CITIZEN SCIENCE

zonga

סטודיו זונגה בראשות אביטל ברון איזקוב וגיל איזקוב הם יועצי המדיה של הפרויקט ואחראיים על התיעוד והמדיה החברתית

geomind

דוד אלון ונמרוד כנען מחברת המחשוב גיאומינד. אחראיים על המיפוי הממוחשב של "הדרך אל הים" ובניית האפליקציה לפרויקט "אנשים עושים מדע".

איך להתחבר אלינו?

יש לכם קשר מיוחד עם הים? דרך קבועה שאתם הולכים בה? רוצים שנבוא לצלם אתכם? צלמו את עצמכם בדרך אל הים או ספרו לנו על הקשר שלכם עם הים

באינסטגרם http://iconosquare.com/hayamshelanu
או בפייסבוק https://www.facebook.com/hayamshelanu

השותפים שלנו

haifa 
EU 
enpi 
mare nostrum 
nature 
technion 

Sara Ibañez, Pablo Gorostiza, Spain (feports)
Rachelle Alterman, Raanan Boral, Cygal Pelag, Dafna Carmon Israel (technion)
Mansour Abu Rashid, Adnan Budieri, Jordan (amman Center For Peace And Development (acpd))
Anna Spiteri, Dirk De Ketelaere, Malta (irmco)
Ziva Kolodney, Hagit Naali Josef, Gil Rilov, Ariel Waterman, Israel (haifa Municipality)
Menelaos Chatziapostolidis, Vassilis Kalpakis, Niki Sidiropoulou, Thaleia Chorinou, Agni Siropoulou, Dimosthenis Toulkidis, Philippos Philippidis, Dimitra Tsanaka, Greece (municipality Of Kavala)
Dror Boymel, Andrea Monge, Rotem Bechor, Nir Papai, Israel (society For The Protection Of Nature In Israel)
Kostas Lalenis, Ioannis Papatheocharis, Greece (university Of Thessaly)
Georgios Sylaios, Greece (democritus University Of Thrace)
Simon Van Dam, Israel (agora Partners)

כתבו עלינו
כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה להמשך קריאה..
כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה להמשך קריאה..
כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה כתבו עלינו תודה רבה להמשך קריאה..