קול קורא להשתתפות במחקר בחוף שקמונה

לעמוד הקודם
קטגוריה: תושבים עושים מדע

0

 לייקים
שתף את הגלריה:

בפינה הצפונית-מערבית של חוף הים בחיפה נמצאת אחת הנקודות המרתקות ביותר בעיר. חוף שקמונה הוא אזור ייחודי, הכולל אתר ארכיאולוגי פעיל ועושר ביולוגי של חי וצומח ים תיכוניים – על החוף ומתחת למים.

בשנים האחרונות ננקטו צעדים כדי להגן על הערכים המיוחדים של שקמונה ולאפשר לתושבי העיר ליהנות מהם: אזור החוף הוכרז כגן לאומי ואזור הים הסמוך לו והוגדר כשמורת טבע. במקביל, פארק הכט הוקם כפארק חופי מיוחד בצמוד לגן הלאומי, מעבר למסילת הרכבת. האם הצעדים האלו מספיקים כדי להגן על ערכי הטבע המיוחדים של המקום? כדי לענות על השאלה, אנחנו זקוקים לכם!

"אנשים עושים מדע" CITIZEN SCIENCE עוסק באופן בו אנשים משתמשים בחוף, ובאיסוף ועיבוד ידע שיגובש על ידי תושבים מתנדבים בחוף שקמונה. מטרת העבודה היא לעורר את מעורבות הציבור בנעשה בחוף הים ולעודד אותו לצבור ידע על הנעשה בחוף ולשתף אותו עם הקהילה העירונית. הרעיון הוא ליצור פלטפורמה דיגיטלית לזיהוי ושיתוף תופעות מיוחדות שידווחו על ידי המבקרים על חוף הים (צבי ים, פריחת צמחים), מפגעים (חסימות) או אירועים מיוחדים (תחרות גלשנים) שתהא זמינה בטלפון נייד ותחובר למוקד העירוני. מדובר במהלך משולב של מחקר ופרקטיקה יישומית שיעניקו לפרויקט החיפאי נדבך חדשני בשדה הידע וכלי חדש של השתתפות הקהילה בנעשה בחוף הים. המחקר מונחה על ידי ד"ר גיל רילוב, אקולוג ימי מהמכון לחקר ימים ואגמים.

אם אתם:

  • אוהבים את הטיילת ואת חוף הים של שקמונה ונהנים לשוטט על החוף ולטבול רגליים במים
  • מסוגלים להגיע לחוף הים באופן קבוע לסיור רגלי של כשעה (ניתן להתאים את תדירות הסיורים לצרכים שלכם)
  • בעלי טלפון חכם (סמארטפון)
  • סקרנים וסקרניות, ורוצים ללמוד ולסייע במחקר

בואו להיות תושבים חוקרים!

לפרטים נוספים: ד"ר דור אדליסט, blackreefs@gmail.com