עשר תובנות מתהליך תושבים עושים מדע וסקרי משתמשים בשמורה והחוף הדרומי

לעמוד הקודם
קטגוריה: תושבים עושים מדע
 • השביל הסגול בשמורת שקמונה
 • זוג ערבי שבא לשבת על ספסל דרך המעבר בסונול
 • חבצלות ראשונות ב 2015 (1)
 • טרקטור מפנה פסולת
 • מבקרים בחוף
 • משחקים שש בש
 • נערים משחקים בחוף
 • עמידת ראש
 • פיתוח אפליקציה
 • צילומים לחתונה
 • שלט טיילת חוף הכרמל
 • 20150510_140013
 • אמץ מטר
 • דייג

0

 לייקים
שתף את הגלריה:

1. הן בשמורה והן בחוף הדרומי זוהו עשרות שימושים מגוונים מאד בים ובחופים. שני הסוגים – חוף מפותח כאזור בילוי וחוף מפותח כשמורת טבע נתגלו בסקרים כמשלימים זה את זה. מרבית השימושים מהווים תועלות משירותי תרבות שאינם פוגעים בטבע. המבקרים נהנו מהנוף החופי והימי בחורף בעיקר ויזואלית (בילוי במסעדות בחוף הדרומי, הליכה\ריצה על טיילת), ובקיץ גם באופן פחות אמצעי – על החוף ובמים.

הבדלים עיקריים שנמצאו בין החוף הדרומי לשמורת שקמונה:

 

שמורת שקמונה חוף דרומי

עופות ים

הרבה, ממינים רבים, גם על החוף, הים הקרוב והטבלאות

כמעט שאין, גם לא על החוף

פעילויות הדרכה

ארכיאולוגיה וביולוגיה, בחורף

גלישת גלים, בקיץ

הפעילות הנפוצה

ריצה\הליכה על הטיילת

טיילת ומסעדות בחורף, חוף וים בקיץ

דיג

מפוזר, על טבלאות הגידוד

מקובץ, על שוברי הגלים

לכלוך

החוף הסלעי מלוכלך היכן שאינו מנוקה – טבלאות, תל, מעבר לחומה

החוף החולי נקי כמעט תמיד. יש לכלוך בשוברים וסלעים

שעות ביום שיאי פעילות בבוקר ובעיקר בערב. בצהריים ובלילה שקט (מדורות, מסיבות ואוהלים בתל)

שיא פעילות בעיקר בערב. בצהריים שקט ובלילות הקיץ פעילות רבה.

פעילות לא חוקית

השלכת אשפה, דיג לא חוקי

נסיעה על אופניים

סערות חורף

נזק רב לתשתיות ולטבע

נזק רב לתשתיות

2. לחץ הדריכה על טבלאות הגידוד נמצא כמוך במיוחד על ידי מבקרים שאינם דייגים. דייגים מבלים זמן רב (בממוצע שעתיים ורבע) בדיג, בעיקר בקצה הטבלאות, ממש על הכרכוב. עם זאת, קשה לדעת מהי המשמעות של הלחץ הזה בהשוואה, למשל, לסערות חורף שעקרו פיסות טבלה שלמות.

3. ילדים בחופים יורדים לחוף ונכנסים למים יותר מאשר מבוגרים, שמרביתם מבכרים לרוץ או ללכת על השביל.

4. אי ציות לחוקים בשמורה נצפה וכומת הן בשימושים (בעיקר דיג בלתי חוקי – מסירה, ברובה וברשת מהחוף) והן בתצפיות (בעיקר השלכת והשארת פסולת).

5. כמות וצפיפות דייגי החכות החוקיים בשמורה היתה נמוכה ביחס לשמורות ומקומות אחרים, וכך גם השלל שהוציאו מהמים נמצא כזעום. מצב זה מדאיג יותר מאחר ואין דגים ופחות מסיבה של לחץ דיג גבוה. כשליש מהדייגים חיפשו דגים טורפים עם פתיון בשר\דמוי דג – הם הוציאו שלל לעתים נדירות יותר אבל כשהוציאו דגים, הם היו גדולים יותר. שני שלישים חיפשו דגי סיכן, סרגוס וקיפון בעזרת בצק בסמוך לחוף – אלו דייגים קבועים יחסית ומבוגרים, שבילו יותר זמן בחוף והוציאו יותר דגים באופן תכוף, אבל הדגים היו קטנים יותר.

6. זיהום החוף בפסולת מוצקה על ידי נופשים הינו האיום הסביבתי החמור ביותר בחופים. בשמורה הזיהום ניכר בעיקר היכן שהיא מנוקה פחות: מתחת לתל, מעבר לחומה ועל טבלאות הגידוד. בחוף הדרומי החולי ניקיון יסודי קל יותר. בחורף הים מביא ומפזר פסולת ובקיץ הנופשים משאירים זבל רב בחוף.

7. המשתמשים בשמורה מגיעים מאזורים רבים, סביב חיפה וגם הרחק ממנה. שילוט שהוצב בשמורה במהלך הסקרים מספק מידע לגבי ערכי טבע בשמורה והתקנות והנהלים בה, גם להגנת מינים בסיכון.

8. לעומת אלפי עופות ים וחוף מלפחות 12 מינים בשמורה (בעיקר שחפים בים וכן אנפות, חופמים ושלדגים על טבלאות  הגידוד) מעט מאד עופות ים נצפו בחוף הדרומי המפותח יותר. ממצא זה מפתיע מאד בהתחשב בקרבתם של שני האזורים.

9. אמץ מטר: בוצע מבצע ניקוי חוף ייחודי להסרת זפת מטבלאות הגידוד. הוכחו היתכנות ושיטת עבודה להסרת זיהום קשה ארוך שנים. למבצע היתה משמעות לטווח הזמן הארוך ועשרות מתנדבים נהנו מהפעילות. רשות הטבע והגנים מתכוונת לשחזר את ההצלחה שלו ולבצע בעתיד הקרוב ניקוי חוף סלעי דומה בחוף הבונים.

10. פיתוח אפליקציית סמארטפון: בכדי להיות אפקטיביים, על תהליכי מדע בשיתוף הציבור להיות בעלי אורך נשימה של מספר שנים. תקופת הפיתוח הקצרה בפרויקט הים שלנו לא הספיקה בכדי לפתור את כל הבעיות בטכנולוגיה, בעיקר כאלו הנוגעות למיקום מדויק של הדיווחים (לדוגמא הסטה ב GPS , קושי וטעויות באיתור המיקום עם המכשיר בשמש), אך ייצרה פלטפורמת דיווחים אמינה למתרחש בחוף הים ומאפשרת לאזרחים לקחת חלק בתהליך איסוף המידע על המתרחש בחופים.